Avustralya’da Üniversite Eğitimi

avustralyada-universite-egitimi

Avustralya Üniversite Eğitimi

Avustralya da İngilizceyi resmi dil kabul eden ve dil okulu ve üniversite eğitimi olarak tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Avustralya hem bir ülke, hem de kendi başına bir kıtadır. Avustralya gelişmişlik düzeyi çok yüksek olmasa bile, eğitime önem veren ve eğitim açısından gelişmiş bir ülkedir.

Avustralya dil okulları olmak üzere eğitim için tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Avustralya üniversite eğitimi almakta hem dil öğrenme açısından hem de ekonomik açıdan karlı olmaktadır. Avustralya da üniversite eğitimi alarak kişisel gelişiminize, sosyal ve psikolojik gelişiminize katkı sağlarken aynı zamanda dil eğitiminizi de almış olursunuz.

Avustralya üniversite eğitimi çok tercih edilmekte olup, her geçen yıl tercih edilme kat sayısını artırmaktadır. İstatistiklere göre Avustralya üniversite eğitimi için her yıl %20’lik bir artış gözlenmektedir. Bu durumda Avustralya’nın gelişmekte olan bir ülke olduğunu ispatlamaktadır.

Avustralya Üniversite Eğitimi ve Yaşam

Avustralya eğitim açısından kaliteyi bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra Avustralya da yaşam da güzeldir. Bunun için de tercih sebebi olmaktadır. Birçok farklı sporla ve aktiviteyle uğraşabileceğiniz Avustralya sizin hayatınıza katkı sağlayacak birçok gelişime kendinizi açmanızı sağlayacaktır. Vizyonu geniş olan bir ülke sizin de vizyonunuzu açacak ve kişisel gelişiminizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Avustralya Üniversite Eğitim Denklik Sorunu

Yurtdışında eğitim almanın en sıkıntılı yanı denkliğin sağlanıyor olmasıdır. En sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi yurtdışında eğitim alıp, Türkiye’ye gelen bir öğrencinin, yurtdışında aldığı diplomanın Türkiye’de geçmiyor olması ve mesleği icra edemez hale gelmesidir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için de yurtdışında üniversite eğitimi görmeden evvel, eğitim göreceğiniz üniversitenin vereceği diplomanın Türkiye’de geçip, geçmemesini araştırmalısınız. Eğer ki aldığınız diploma denk olacaksa hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Türkiye denklik belgesini vermek için yurtdışında eğitim alınan üniversitenin, dünya sıralamasında ilk 500 içinde olmasını talep etmektedir. Eğer ki üniversitede dünyada ilk 500 içinde bulunuyorsa, Türkiye için denklik şartlarını yerine getirmiş olacak ve oradan alınan diploma ile Türkiye’de iş yapabilir olacaksınız. Ancak tercih edeceğiniz üniversite ilk 500 içinde bulunmuyorsa, Türkiye için denklik şartları yerine getirilmemiş olacak ve oradan alınan belgenin Türkiye’de geçerliliği olmayacaktır.

Avustralya Çalışma İzni

Avustralya yurtdışı üniversite eğitimi alabileceğiniz birçok ülkeye göre daha ekonomik bir ülkedir. Özellikle çok tercih edilen Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında hem okul ücretleri hem de yaşam pahalılığı olarak Avustralya daha ekonomik bir şehir olmaktadır.

Bunun yanı sıra Amerika çalışma ile ilgili çok sıkı kurallar getirirken, Avustralya da böyle bir durum söz konusu değildir. Avustralya öğrencilere çalışma izni vermektedir. Bu sayede öğrenciler eğitim hayatlarını sürdürürken çalışmaya da devam etmektedir.

Avustralya öğrencilere okul döneminde 20 saat kadar çalışma izni vermektedir. Bunun haricinde okul dönemi dışında tam zamanlı çalışma izni vermektedir. Bu sayede öğrenciler okul dönemleri haricinde çalışmakta ve hayatlarını kazanmaktadır. Okul süresincede 20 saat çalışarak hem okumakta hem de kendi harçlıklarını çıkarmaktadırlar.