Londra’da Eğitim ve Yaşam

londra_egitim_yasam

Dünyanın başkenti, Londra’da herkes için bir şeyler vardır. Hareket ve heyecanı arayanlar galiba Londra’dan daha iyi bulamazlar. Sakin ve gizemli bir zaman geçirmek isteyenler aradıklarını yine Londra’da bulabilirler.

Londra alışveriş için mükemmel alternatifler sunar. Ünlü Harrods mağazalarının bulunduğu Kinigtsbridge en gözde alışveriş merkezidir. Oxford Street civarında küçük specialist (uzman) mağazalardan, oldukça büyük alışveriş merkezlerine (Department Stores) kadar uzanır.

Ayrıca Piccadily – Regents Street- civarında birçok ünlü mağazayı ve markayı bulmak mümkündür. Bütçeniz alışveriş için sınırlı ise Londra size başka seçenekler de sunar. Örneğin; Camden Town veya Portobello Road , özellikle meraklıların ilgi odaklarıdır. En son modayı, en güzel antika eşyaları, elde yapılmış mücevherleri oldukça düşük fiyatlarla alabilirsiniz. Ayrıca ünlü Covent Garden‘da amatör tiyatro oyuncuları ve müzisyenlerinin haricinde büyük bir pazar yeri bulunmaktadır.

Londra tiyatro ve müzikalleri ile dünyanın önde gelen şehirlerindendir. Bir müzikalin (Cats) 30 yıldır önemsendiği bir başka şehir galiba dünyada yoktur. Yüzlerce sinema salonunun bulunduğu Londra ‘da vizyona yeni giren filmleri izleyebilirsiniz. Londra dünya mutfağından binlerce farklı yemeği bulabileceğiniz gastroloji harikası restoranları ile ünlüdür. Çin, Japon, Tayland ve Vietnam mutfaklarının egzotizmsi veya İtalyan, Fransız, İspanyol , Türk ve Yunan mutfaklarının uçarılığı ya da Meksika, ve Amerikan mutfaklarının tadına varabilirsiniz. Eğer geleneksel bir İngiliz yemeğini denemek isterseniz, onlarca pubtan birisini tercih edebilirsiniz.

Londra’ da Yüzlerce görülmesi gereken yer vardır. En önemlileri Kraliçenin sarayı Buckingham Palace’tir. Sarayın bahçesinde her gün düzenlenen kırmızı üniformalı muhafız alayının geleneksel nöbet değişim töreni binlerce turistin ilgisini çeker. Saray Ağustos ve Eylül aylarında halka acıktır.

Birleşik Krallığın Başbakanının ikametgahı olan Number 10 Downing Street, unlu Big Ben saat kulesine ve görkemli parlamento binasına çok yakındır. Tarihi parlemonta binası, durgun akan Thames ırmağının kıyısında konuşlandırılmıştır. Thames Irmağı’nda feribotla kısa bir Londra turu yapabilir, “sıfır” meridyeninin geçtiği Greenwich ve Cutty Sark yelkenlisini gezebilirsiniz.

Londra müzeler şehridir. dünya uygarlıklarından binlerce eserin sergilendiği British Museum hemen Oxford Street’e 5 dakika mesafededir. British Museum’da Anadolu uygarlıklarına ait yüzlerce eser de sergilenmektedir. Yılbaşı kutlamaları ile ünlü Trafalgar Square’da yer alan National Gallery dünyanın en ünlü ressamlarının orijinal eserlerinin sergilendiği bir galeridir. 1000 yıllık yağlı boya bir tabloyu incelemenin heyecanını yaşamak sizin için bir ayrıcalık olacaktır. Ayrıca çağdaş ressamların eserlerinin sergilendiği Tate Gallery önemli müzelerdendir.

Museum of The Moving Image özellikle gençler için oldukça popülerdir. Superman gibi uçabilir, ünlü bir film kahramanı ile birlikte rol yapabilir veya bir filme yönetmen olarak imza atmaya teşebbüs edebilirsiniz. gözde müzelerden bir diğeri de Madam Tussaud’dur. Dünyanın ünlü sanatçıları, politikacıları, sporcularının balmumu heykellerinin bulunduğu müzede Başkan Clinton veya Kraliçe ile yanyana gelebilir ve resim çektirebilirsiniz.

Londra’nın gezilmesi gereken bir başka yeride Kraliyet Parklarıdır. Ünlü Hyde Park’ın Speakers Corner’ında politika, din veya cinsellik üzerine bir konuşma dinleyebilir, Eğer sizinde içinizden bir şeyler söylemek geçiyorsa kürsüye çıkıp bir nutuk atabilirsiniz. Yorgunluğunuzu da bir kayık kiralayarak parkın sevimli gölünde bir sandal gezisi yaparak atabilirsiniz.. Oldukça geniş bir alana yayılan Regent’s Park tartışmasız Londra’nın en güzel parkıdır. Özellikle bahar ve yaz aylarında şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan bu parka akın ederler. Amatör kriket, futbol ve rugby oyuncuları ile birlikte spor yapabilir, veya sevimli cafelerinde bir fincan kahve içebilirsiniz. Park binlerce farklı çiçeğin sergilendiği botanik bir bahçeye sahiptir. Londralı Müslümanların ibadetlerini yapabileceği Regent Park Camisi, 70’lerin ünlü pop şarkıcısı, şimdi kendisini dine adamış Yusuf İslam‘ın (Çat Stevens) faaliyetlerini gerçekleştirdiği bir merkezidir. London Zoo Regents parkın içerisinde yer alır.
İngiliz aristokrasisinin bir dönemler hapishanesi olan Tower of London kalesi kraliyete ait mücevheratın sergilendiği müze haline gelmiştir.

Londra finans ve bankacılık merkezidir. Ünlü banka “Bank” semtinde yüzlerce uluslararası bankanın Victorian mimarisinde inşa edilmiş görkemli binaların gezebilirsiniz.

Londra’nın dış bölgeleri oldukça sakin ve gürültüsüzdür. Hemen hemen her semtinde bir park mevcuttur. Fakat Londra’nın dış bölgesindeki en ünlü park Ricmond Parkıdır. Bu parkın hemen yakınlarındaki Key Gardens, on binlerce çiçeğin sergilendiği yapay bir cennet gibidir.

Sporla ilgilenenler için Londra geniş seçenekler sunar. Futbol meraklıları, İngiltere’nin doğduğu yer olmasıyla ve büyük futbol kulüplerinin çekişmesine sahne olmasıyla futboldan gereğinden fazla zevk alabilirler. Tenis meraklıları için dünyanın en büyük tenis turnuvası yaz aylarında Wimbledon’da düzenlenmektedir. Geleneksel İngiliz sporu kriketi Lord’s’ta öğrenebilirsiniz. Rugby ise Twickenham kasabası ile özdeşleşmiştir. Bulunduğunuz bölgede bulunan belediyeye (Council) ait acık veya kapalı spor tesislerine üye olarak birçok sporu yapma olanağı bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir