Almanya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

13
Almanya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Almanya'da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Almanya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Almanya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımızda daha çok Alman üniversiteleri, Üniversite kayıtları, Almanya’da yaşam, Almanya dil okulları ve Almanya Vizeleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Almanya, yıllar boyunca binlerce uluslararası öğrencinin dikkatini başarıyla çekmiştir. Bunun nedeni, olağanüstü eğitim sistemi, çoklu iş fırsatları ve en önemlisi son derece uygun eğitim maliyetidir.

Uygun maliyetli bir yurtdışında eğitim deneyimi arıyorsanız, Almanya tam size göre. Almanya’daki çoğu devlet üniversitesi üst sıralarda yer alır ve uluslararası öğrencilerden bile öğrenim ücreti almaz.

Bunun dışında, Almanya’daki daha yüksek çalışmalar küresel olarak değerlidir. Türk öğrenciler için Almanya’da eğitim alma kararı, birinci sınıf öğretim tesislerine erişim, sayısız kurs arasında seçim yapma ve yüksek istihdam edilebilirlik vaadi anlamına gelir.

Almanya Eğitim sistemi

Almanya’daki yüksek öğretim sistemi iyi bilinmektedir ve dünya çapında yüksek bir itibara sahiptir. Almanya’da çok değerli dereceler sunan çok sayıda üst sıradaki üniversite var. Almanya’da sunulan üç derece derecesi şunlardır:

 • Lisans Derecesi : Lisans derecesi liseyi bitirdikten sonra devam eder ve unvan normalde altı ila sekiz yarıyıl (3-4 yıl) sonra verilir.
 • Yüksek Lisans Derecesi : Yüksek lisans ünvanı genellikle iki ila dört yarıyıl (bir ila iki yıl) eğitim gördükten sonra verilir.
 • Doktora: Doktora derecesi, bir öğrencinin kapsamlı akademik araştırma yapma yeteneğini kanıtlar. Yazılı bir tez ve sözlü sınav içerir. Doktora derecesi için genellikle belirlenmiş bir zaman çerçevesi yoktur. Ancak, çoğu öğrenci tezlerini iki ila beş yıl içinde tamamlar.

Alman üniversite sistemi altında 3 tür yüksek öğretim kurumu vardır. Bu türlerin tümüne aşağıda bir göz atalım:

Kurum Türü  Anahtar noktaları 
Akademik Üniversiteler Pratikten ziyade teorik yaklaşıma odaklanan araştırma odaklı kurumlar. Öğrenciler bu kurumlarda her türlü diplomayı alabilirler.
Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri Bu üniversiteler araştırma sonuçlarının uygulanmasına odaklanır. Müfredat, şirketlerle projeler, zorunlu stajlar, çeşitli sektörlerden profesyoneller tarafından verilen dersler vb.
Sanat/Müzik Üniversiteleri Üniversiteler sanatsal eğitime odaklanır ve örneğin tasarım, mimari, fotoğrafçılık vb. gibi sanatsal yeteneklere sahip öğrencilere açıktır.

Almanya’da Kredi Sistemi

Alman üniversiteleri AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) kredi sistemini kullanmaktadır. AKTS kredisi hesaplanırken tüm ders modülleri, tez hazırlama ve işe yerleştirme dikkate alınır.

 • Öğrenciler genellikle her dönem için 30 AKTS kredisi ve bir akademik yıl için toplam 60 AKTS kredisi kazanabilirler.
 • Almanya’da bir AKTS kredisi genellikle 25-30 saati temsil ettiğinden, 180 AKTS kredisi, genellikle bir lisans derecesinin süresi olan yaklaşık 3 yıllık eğitime eşittir.
 • Yüksek Lisans için gereken kredi miktarı üniversiteye ve konuya bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle 180-240 aralığındadır.
 • Alman not sistemi, GPA sistemine dayanmaktadır. Almanya, öğrencilerin akademik performansını değerlendirmek için 1 ila 6 (veya 5) puanlık bir derecelendirme sistemi kullanır. 1 çok iyi performans ve 6 yetersiz performans.

Almanya’da En İyi Eğitim Programları

Tutkunuz ne olursa olsun, Almanya’da mümkün olan en iyi eğitimi veren profesyoneller tarafından verilen ilgi alanınızla ilgili en iyi kursları bulmayı umabilirsiniz. Almanya’da uluslararası öğrencilere birçok fırsat sunan ve kariyerlerini yükselten en iyi kurslar aşağıda belirtilmiştir.

 • Mühendislik
 • Şirket yönetimi
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Güzel ve Uygulamalı Sanatlar
 • İlaç
 • Doğa Bilimleri
 • Yaşam Bilimleri
 • Beşeri bilimler

Öğrencilerin Almanya’da okumayı tercih ettiği en popüler programlar:

programı  Süre  Ortalama Öğrenim Ücretleri
BBA 3 – 3.5 yıl 6.000 EUR / yıl
Tıp Fakültesi 5+1 yıl staj 3.000 EUR / yıl
BSc Makine Mühendisliği 3 yıl 10.000 EUR/yıl
Yüksek Lisans Bilgisayar Bilimi 2 yıl 12.000 EUR/yıl
MBA 1 yıl 35.000 EUR / yıl
M.Müh 1-2 yıl 12.500 EUR / yıl
Yüksek Lisans Ekonomi 2 yıl 5.000 EUR / yıl
Yüksek Lisans Veri Analitiği 1 – 1.5 yıl 1.500 EUR / yıl

Almanya’da Üniversite Kabul süreci

Almanya başvuru süreci , ilgili birden fazla adım nedeniyle uluslararası öğrenciler için oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ancak başvuru sürecini 8 basit adımda böldüğümüz için endişelenmenize gerek yok:

 1. Okumak istediğiniz bir kurs bulun ve ardından o kurs için en iyi üniversiteyi bulun.
 2. Üniversiteler tarafından belirlenen tüm gereksinimleri ve uygunluk kriterlerini karşılayın.
 3. Almanca öğrenin.
 4. İstediğiniz üniversiteye Uni Assist Portal üzerinden veya doğrudan Üniversite web sitesi üzerinden başvurun.
 5. Başvuru ücretini ödeyin.
 6. Almanya’daki eğitiminiz için finansman ayarlayın.
 7. İstediğiniz üniversiteden kabul mektubunuzu aldıktan sonra Almanya’ya öğrenci vizesi için başvurun .
 8. Almanya’da kalacak yer arayın ve seyahatinizi planlayın.
Başvuru süreci uzun ve karmaşık bir göreve dönüşebilir. Bu nedenle, bu yolculuğu sizin için kolaylaştırmak için Edu Vizyon ve Felix Academy kariyer danışmanlarımızla iletişime geçmek isteyebilirsiniz. 0 212 543 58 06

Almanya’da Eğitim Maliyeti

Almanya’da özellikle uluslararası öğrenciler için eğitim almanın artı noktalarından biri, Almanya’nın son derece uygun bir yaşam ve eğitim maliyetine sahip olmasıdır. Almanya’da eğitim almanın toplam maliyetinin dökümü aşağıda verilmiştir.

Almanya’da Öğrenim Ücretleri

Baden-Württemberg eyaletindekiler hariç Almanya’daki çoğu devlet üniversitesi, çoğu standart kurs için uluslararası öğrencilerden öğrenim ücreti almaz. Öğrenciler sadece öğrencilere sunulan idari hizmetler, öğrenci desteği vb. için alınan bir dönem ücretini ödemek zorundadır. Ancak birkaç profesyonel kurs için ücret alıyorlar.

Özel üniversiteler ise öğrencilerden öğrenim ücreti almaktadır. Öğrenci ücretleri aşağıdaki tabloda özetlenmiştir:

Derece Türü  Ortalama Öğrenim Ücreti / Dönem
Lisans 7.000- 26.000 EUR
Yüksek Lisans 20.000 – 40.000 EUR
Doktora 800 – 900 EUR

Almanya’da yaşam maliyeti

Almanya’da yaşamanın maliyeti, sahip olduğunuz yaşam tarzına bağlı olacaktır. Harcamalarınızın çoğu konaklama ve yemek, alışveriş, ulaşım vs. gibi diğer harcamalara gidecek. Ortalama olarak, yaşam maliyetinizi karşılamak için ayda yaklaşık 861 Euro’ya ihtiyacınız olacak. Almanya’daki uluslararası bir öğrencinin gider tablosuna bir göz atın.

Faktörler  Aylık Ortalama Maliyet 
Kiraya vermek 200 – 1100 EUR
Yemek, restoran ücretleri ve daha fazlası 50 – 150 EUR
Toplu taşıma 30 – 90 EUR
Alışveriş 50 EUR ve üzeri
Sağlık harcamaları 70 EUR ve üzeri

Almanya’da En iyi öğrenci şehirleri

Almanya, muhteşem manzaralar, en iyi üniversiteler ve oldukça gelişmiş bir ekonomi sunan birçok güzel şehre sahiptir. Almanya’da yaşam kalitesi harika ve harika bir iş-yaşam dengesi var. İşte Türk ve uluslararası öğrenciler için Almanya’da okumak için en iyi 5 şehir.

Berlin

 • Ortalama Yaşam Maliyeti: 854 EUR/ay
 • En İyi Üniversiteler: Berlin Humboldt Üniversitesi, Berlin Hür Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi

Münih

 • Ortalama Yaşam Maliyeti: 900 EUR/ay
 • En İyi Üniversiteler: Münih Teknik Üniversitesi, Ludwig Maximilian, Münih Üniversitesi, Mannheim Üniversitesi

Frankfurt

 • Ortalama Yaşam Maliyeti: 950 EUR/ay
 • En İyi Üniversiteler: Goethe Üniversitesi Frankfurt, Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu

Hamburg

 • Ortalama Yaşam Maliyeti: 850 EUR/ay
 • En İyi Üniversiteler: Hamburg Üniversitesi, Hamburg Teknoloji Üniversitesi, Hamburg İşletme Fakültesi

Aachen

 • Ortalama Yaşam Maliyeti: 1.100 EUR/ay
 • En İyi Üniversiteler: RWTH Aachen Üniversitesi, FH Aachen Üniversitesi

Stuttgart

 • Ortalama Yaşam Maliyeti: 1.600 EUR/ay
 • En İyi Üniversiteler: Stuttgart Üniversitesi, Hohenheim Üniversitesi, Stuttgart Teknoloji Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Almanya Vizesi

AEA/AB ülkeleri, Avustralya, Andorra, Brezilya, Kanada, El Salvador, Honduras, İsrail, Japonya, Monako, Yeni Zelanda, San Marino, İsviçre, United gibi ülkelerin vatandaşı değilseniz, bir Alman öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Devletler ve Güney Kore.

Almanya öğrenci vizesi için ülkenizdeki bir Alman büyükelçiliğine başvurabilirsiniz. Öğrenci vizesine başvurmak için adım adım süreç aşağıda verilmiştir:

 1. İstediğiniz Alman üniversitesinden bir kabul mektubu alın.
 2. Engellenen hesabınızı açın. Vize başvurusu yaparken, bloke bir banka hesabı açarak yaşam maliyetlerinizi karşılayabileceğinize dair kanıt sunabilirsiniz.
 3. Kabul mektubunuzu alır almaz öğrenci vizesi başvurunuz için gerekli belgeleri hazırlayın.
 4. Biyometrik fotoğraf gereksinimlerini karşılayan fotoğrafları temin edin.
 5. Başvuru formunu doldurun, yazdırın, imzalayın ve diğer belgelerle birlikte gönderin.
 6. Vize görüşmeniz için bir randevu ayarlayın.
 7. Vize ücretlerini talep taslağı şeklinde ödeyin.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Geçerli pasaport
 • iki fotoğraf
 • Bir Alman Üniversitesinden Kabul Mektubu
 • Akademik transkript
 • Dil yeterlilik testi sonuçları (kursunuzun diline bağlı olarak İngilizce veya Almanca)
 • Fon kanıtı (yıllık 11.400  EUR)
 • Sağlık Sigortası
 • Sunulan belgelerin gerçekliğinin beyanı

Almanya’da En İyi Burslar

Bazı uluslararası öğrenciler için ortalama eğitim maliyetini yönetmek biraz zor olabilir. Bu nedenle Alman hükümeti, Alman üniversiteleri ve diğer çeşitli kurumlar Almanya’daki uluslararası öğrencilere çeşitli burslar vermektedir. Burslar, uluslararası öğrencilerin yaşam masraflarını karşılar ve çalışmaları finanse etmenin harika bir yoludur. Almanya’daki en popüler burslardan bazılarına göz atın :

DAAD Bursları 

 • Burs Alanı: Alman Üniversitelerinde yüksek lisans veya doktora yapan uluslararası öğrenciler
 • Tutar / Fayda: Yaşam giderlerini, sağlık sigortasını, seyahat masraflarını vb. karşılamak için aylık maaş.

Alman Üniversite Bursları

 • Burs Alani: Lisans/yüksek lisans/doktora yapan uluslararası öğrenciler.
 • Tutar/Yarar: Bursun niteliğine ve burs veren üniversiteye göre değişir

Heinrich Boll Vakfı

 • Burs: Temelde STEM alanlarında lisans/yüksek lisans/doktora yapan uluslararası öğrenciler.
 • Tutar/ Kazanç: Ayda 1,350 EUR’ya kadar

Bayer Vakfı

 • Burs: Almanya’da araştırma çalışmaları yapmayı planlayan uluslararası öğrenciler.
 • Tutar/ Kazanç: 10.000 EUR’ya kadar

Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) Bursları

 • Burs Alanı: Almanya’da yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler.
 • Tutar/ Kazanç: Ayda 1.200 EUR’a kadar

Friedrich Ebert Vakfı

 • Ödül Alan: Sosyal veya politik konularda okuyan uluslararası öğrenciler.
 • Tutar/ Kazanç: Aylık 1.000 Euro’luk finansman

Mawista Bursu

 • Kazanılan Kişiler: Almanya’yı seçmeyi planlayan uluslararası başvuru sahipleri Diploma ve Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerine devam etmek için yurtdışında eğitim görürler.
 • Tutar/ Kazanç: Aylık 500 Euro finansman

Almanya’da İş Olanakları

Yeni bir ülkede uygun ve istikrarlı bir iş bulmak, çoğu uluslararası öğrenci için nihai amaçtır. Son derece gelişmiş Alman ekonomisi sayesinde Almanya’da uluslararası öğrenciler için çok sayıda iş olduğunu bilmekten memnuniyet duyacaksınız.

Eğitim sonrası Uluslararası Öğrenciler için İş ve Maaşlar

Almanya’da eğitim sonra iş fırsatları aramak için en çok talep gören sektörlere hızlı bir bakış:

Uzmanlık Alanı Ortalama Yıllık Maaş
Sağlık hizmeti 80.000 EUR
Veri Bilimi ve BT 60.000 EUR
Mühendislik 46.000 EUR
finans 61.000 EUR
Araştırma 56.000 EUR

Almanya’da Çalışma Vizesi ve Halkla İlişkiler

Mezun olduktan sonra Almanya’da çalışmak isteyen AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler, öğrenimleriyle ilgili iş bulmak için oturma izinlerini 18 aya kadar uzatabilirler. Uzatılmış oturma iznine başvurmak için ihtiyacınız olacak:

 • Pasaport
 • Eğitiminizi başarıyla tamamladığınızı onaylayan üniversite diploması veya üniversitenizden resmi belge
 • Sağlık sigortanız olduğunu kanıtlayan belge
 • Kendinizi maddi olarak destekleyebilecek araçlara sahip olduğunuzun kanıtı

18 ay, final sınav sonuçlarınızı alır almaz başlar, bu nedenle son döneminizde iş aramaya başlamalısınız. Bu 18 ayda geçiminizi sağlamak için her türlü işe girebilirsiniz. Kabul etmek istediğiniz bir iş rolü bulduğunuzda, bir Alman oturma izni veya AB Mavi Kartı (ABD Yeşil Kartına benzer) için başvurmalısınız. Başvurunuz beklemedeyken Almanya’da ikamet edebilirsiniz.

Almanya’da kalmak ve daimi ikametgah sahibi olmak istiyorsanız, daimi oturma izninizi veya AB Mavi Kartını aldıktan sonra iki yıl gibi kısa bir süre içinde ‘yerleşme iznine’ başvurabilirsiniz.

Almanya, bir Avrupa ülkesinde okumak isteyen tüm öğrenciler için ideal bir destinasyondur. Mükemmel eğitim sistemi, mükemmel yaşam kalitesi ve son derece gelişmiş ekonomisi, öğrencilere tutkularını keşfetmeleri ve hayallerinin peşinden gitmeleri için doğru bir platform sağlar. Peki ne bekliyorsun? Git şimdi Alman üniversitesine başvur!

Yardıma ihtiyacınız olursa, Edu Vizyon ve Felix Academy Danışmanları sadece bir tık uzağınızda. Tel : 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90

Almanya’da Eğitim Soru ve Cevaplar

Almanya’da İngilizce eğitim için minimum IELTS puanı nedir?

Teknik kursların çoğu için minimum gereksinim 6.5’tir. Bir öğrenci, IELTS puanını sınavlarınıza girdikten sonraki bir ay içinde 5 Üniversiteye gönderebilir.

Öğrenci vizesi ile öğrenci ailesini yanında götürebilir mi?

Almanya’da öğrenim gören uluslararası bir öğrencinin, öğrenim süreleri boyunca, belirli şartlara tabi olarak, ebeveynlerini yanlarında getirmesi mümkündür.

Almanya’da yerel ve yaygın olarak konuşulan bir dil olduğu düşünüldüğünde Almanca öğrenmek zor mu?

Öğrenciler normalde Almanca’nın öğrenmesi zor bir dil olduğu yanılgısıyla yaşarlar, oysa gerçekte öğrenmesi pek çok kişinin düşündüğü kadar zor değildir. Almanca bir çok dile göre daha kolay ve anlaşılır bir dildir.

Almanya eğitim danışmanlığı , Almanya dil okulları, Almanya’da MBA , Almanya Devlet Üniversiteleri, Almanya özel Üniversiteler ve diğer İzmir yurtdışı eğitim danışmanlığı programlarımız hakkında daha fazla bilgi için bizi arayın : 0 212 543 58 06